המשבר באירופה וניהול השקעות

המשבר באירופה וניהול השקעות

המשבר הכלכלי באירופה , המטלטל את השווקים, טרם הורגש משמעותית בארץ.

לפי  שר האוצר, יובל שטייניץ, לא נוכל לשמור על מצב זה לאורך זמן, ואין ספק כי בקרוב, אם ימשך המצב, נחוש גם בארץ את הדי המשבר הכלכלי באירופה, בצורה חזקה יותר.

 

מה בעצם קרה שם?

אם כן, מהו אותו משבר שמוזכר בכל מהדורות החדשות והעיתונים, ומה הגורמים שתרמו לו?

ראשית המשבר נעוצה בתכנון כלכלי לקוי, של מדינות בעלות צמיחה מואצת, כגון יוון.

המדינות המפותחות, בנו מנגנונים כלכליים מנופחים ומגזר ציבורי גדול במיוחד, ללא התאמה למציאות הכלכלית הקיימת. במהלך הזמן, ניסו להחיל מנגנוני התייעלות, שיביאו לצמצום הוצאות המדינה, אך ללא הצלחה רבה. לכן, נדרשו המדינות ללוות כספים, מהציבור וכן ממדינות שכנות, בכדי שיוכלו להמשיך ולתפעל את המדינה כראוי וכן להחזיר חובות לאומיים.

חוסר היציבות הכלכלית וצפי עתידי לאי תשלום החובות הביא לירידה בדירוג האשראי (זאת אומרת, עלייה בסיכון שלא יצליחו להחזיר את החובות שנצברו). פעולה זו מעלה את תשלומי הריבית הנדרשים מהמדינה, דבר שמקשה אף יותר על החזרת החובות.

כך נוצר מעגל קסמים- המדינה נכנסת לחוב, ובכדי שתוכל לצאת ממנו, היא לווה כספים נוספים, ולמעשה מגדילה את חובה הלאומי. זאת ועוד, שכעת נוצר מצב, בו מדינות רבות סייעו כלכלית למדינה והלוו לה כספים רבים, שכנראה לא יזכו לקבלו בחזרה, דבר שבתורו פוגע באופק הכלכלי ש המדינה המלווה וכך נוצרת תגובת שרשרת  שיכולה לפגוע במדינות רבות אחרות .

המשק הישראלי, מצוי בקשרי מסחר ענפים עם מדינות אירופה ולכן, וודאי שיושפע מטלטלות בשוק האירופאי.

 

איך זה קשור אלינו?

מצב של האטה כלכלית בשווקי אירופה, עלול להיות מזיק עד הרסני עבור המשק הישראלי. במידה ותיווצר הפחתה משמעותית ביצוא, בשל ירידה בצריכה האירופאית, עלולה להביא לגלי פיטורים ואבטלה שיניעו את המשק הישראלי לקראת משבר. נכון להיום, מצבנו טוב יחסית ממדינות אחרות והכלכלה יציבה.

עם זאת, אל לנו לטמון ראשנו בחו"ל ולהתנהל בשאננות כלכלית, כמדינה וכפרטים.

ברמה הפרטית, משפיע המשבר באירופה ישירות על המתחולל בשוק ההון, ומכאן על תיקי ההשקעות והחסכונות שלנו.

 כמו לכל דבר בחיים למצב זה יש יתרון וחסרון-

עלינו לתת תשומת לב מיוחד לניהול תיק ההשקעות שלנו, בכדי שלא ניגרר להפסדים גדולים, בעקבות חוסר היציבות במשק האירופאי. תשומת הלב, צריכה להיות מופנית גם להזדמנויות הרבות שמייצר שוק בקשיים.

חוסר הודאות , שהביא לזעזועים רבים בשווקי העולם מציג הזדמנויות השקעה רבות ומגוונות:

ירידות השערים החדות בשווקי העולם מתחילת השנה, מביאות למסחר במניות במחירים נמוכים, עובדה הקורצת למשקיעים לטווח הבינוני – ארוך. בנוסף לכך, במסגרת המשבר, חברות רבות שיפרו את יחסי הרווחיות שלהן, ומתבססות פחות על הלוואות והתחייבויות.

חוק ידוע הוא, כי מה שירד, דינו לעלות וכן להפך. גם בעת המשבר הגדול בארצות הברית, שהחל ב 2008, נדמה היה כי הכל קורס סביבנו ושווקיי העולם מתמוטטים. אך המניות, קופות הגמל והקרנות תיקנו את עצמן בהמשך, כך שדווקא אלו שמשכו את כספם בתחילת הירידות, הפסידו עשרות אחוזים. כלל מפתח בשוק ההון הנובע מנתונים סטטיסטים , כי בהשקעות לטווח ארוך, תמיד תרוויח מהשקעותיך.

 

מה כדאי לעשות?

לכן, למרות החששות והירידות המורגשות בעת המשבר, זוהי הזדמנות מצויינת להגדלת האחזקה במניות, וודאי שאין זה זמן נכון לברוח מן השוק, כמובן בהנחה ואופק ההשקעה שלך אינו לתקופות ארוכות . במידה והחלטת כי ברצונך למשוך את תיק ההשקעות שלך, מומלץ להמתין להתייצבות השווקים, כך שגם אם לא תרוויח תשואה גדולה, לפחות לא תפסיד אחוזים רבים מהשקעתך.

ישנה אפשרות למתן את תיק ההשקעות בעת משבר, ולבחור באחזקות סולידיות יותר, עד יעבור זעם.

חשוב לציין שכל הגדלה או הקטנה של חשיפה למניות צריכה להתבצע לאחר שקלול של סך הנכסים להשקעה וטווח ההשקעה, כל שינוי לפרקי זמן קצרים וללא מחשבה תחילה יכול להסב נזקים רבים שייקח שנים רבות לתקן, לכן ישנה חשיבות להתייעצות עם איש מקצוע בנושא.

 

אפיקי השקעה לשעת משבר כלכלי

גם בעת תהפוכות בשוק ההון, ישנם מספר אפיקי השקעה מומלצים.

להלן, כמה דוגמאות:

אג"ח קונצרניות, גם של חברות יציבות יחסית, המציגות תשואה גבוהה יותר, עקב הסיכון בעקבות המשבר הופכות אטרקטיביות, ונסחרות בתשואות שמעל 3% (המהווה תשואה גבוהה יותר מפיקדון בנקאי).

גלי המימושים מאותן אגרות חוב, לאור חוסר היכולת של הטייקונים להחזיר את חובותיהם למשקיעים, הביא להתרסקות מחירי אגרות החוב ולהזדמנות בלתי חוזרת למשקיעים - לזהות חברות בעלות מינוף נמוך, ויציבות גבוהה ולנצל את הבריחה של משקיעים אחרים.

אותן אג"ח קונצרניות , אמורות לתפוס את מקומן של אג"ח ממשלתיות שעתידות להיות הראשונות שיספגו את תוצאות המשבר הכלכלי.

לגבי יתרת נכסיך, אשר אינם מושקעים במניות, יש לשקול השקעה במק"מ - המהווה פתרון נזיל, עד שיתבהר המצב. מוצר זה דומה לפק"מ, אותו רובנו מכירים, אולם התשואה העדיפה לגביו, יחד עם האפשרות לסחור בו בבורסה- הופכת אותו לכלי מבוקש יותר בקרב המשקיעים, בנוסף כיום ישנם כלים חכמים רבים המאפשרים להשקיע במק"מ בצורה חכמה לדוגמא קרנות נאמנות או תוכניות של חברות הביטוח המתמחות בסוג זה של השקעה.

אם כן, בין אם בחרת לנצל את הזדמנויות ההשקעה , או לשמור על סולידיות ולא לפגוע בערך הכסף שלך ולחשוף אותו לסיכון- בחן היטב את האפשרויות ואת המסלולים השונים, ביתר קפידה. חוסר היציבות בשווקים, מצריך מאיתנו לשמור יד על הדופק , יותר  מזמנים רגילים.

שינויים בממשל באירופה נעשים בימים אלו, והם עתידים להשפיע לטובה על השוק המתנודד בין עליות לירידות, ברמה קיצונית.

היה זהיר ובעל סבלנות בניהול השקעותיך.

 

אינך בטוח מהי הדרך הנכונה ביותר עבורך? מוטב שתעזר עם מומחה פיננסי.

לקביעת פגישה, ללא התחייבות, לחץ כאן

 

רו"ח ברק שויגמן

אין לראות בכתוב יעוץ או תחליף לייעוץ אישי ופרטני.